RNDr. Jiří Hejhálek
Jiří Hejhálek

osobní stránky

Méně daní = dostupnější bydlení

Náklady na bydlení tvoří významnou položku v rodinných rozpočtech a v případě splácení hypotéky snadno překročí i 50 % příjmů. Přes nejrůznější daně a odvody si z nás, občanů, dělá stát slepice snášející zlatá vejce. Zdá se ale, že si nevystačí s vejci a začíná pojídat slepice samotné.

Namítáte, jak je to možné? Jestli ano, tak čtěte dál.

Každý zaměstnanec platí ze své výplaty sociální a zdravotní odvody, které spolu s příspěvkem zaměstnavatele tvoří 45 % hrubé mzdy. Když k tomu připočtěme daň z přidané hodnoty (vykonané a vyúčtované práce) spolu s daní z příjmu (15 %) tak zjistíme, že pokud vykonáme práci za 1000 Kč a zaměstnavatel bude tak štědrý, že se vzdá celého zisku, odneseme si domů 386 Kč. A řemeslník pracující pro firmu, která je plátcem daně, a bude nám řekněme bagrovat základy, obdrží už jen 149 Kč.

Takže za naši práci v hodnotě 1000 Kč dostaneme práci řemeslníka za 149 Kč, což je přesně ten problém, proč místo sbírání zlatých vejcí dochází k pojídání slepic! Důkazem je množství svépomocně prováděných staveb, které i přes různé státní restrikce v podobě stavebních dozorů a nutných oprávnění na celou řadu řemesel stále roste.

Přitom řešení je jednoduché. Snížit výrazně daně a odvody tak, aby se každému vyplatilo dělat to, v čem je dobrý a co ho živí. Pak se nebude stávat, že elektrikář bude kopat základy a uklízečka montovat elektriku.

Následující tabulka (zdroj www.mesec.cz) ukazuje míru zdanění práce u zaměstnanců s příjmem 25 000 Kč. Není v ní ale uvedeno DPH, které konečný zákazník musí většinou také zaplatit. Pokud již máme slevu na poplatníka vyčerpanou a započítáme také DPH, činí zdanění 61,4 %!

Toto je jeden z mnoha problémů, které stojí za to řešit. Začít můžeme už v říjnu u voleb tím, že zvolíme Svobodné.

Jiří Hejhálek Jr.

publikováno: 23.09.2014